¡Hola, amigos!

Španielsky jazyk sa na našom gymnáziu vyučuje od roku 2002. Za ten čas nám už veľmi úspešne zmaturovali desiatky študentov. Niektorí z nich sa rozhodli študovať tento krásny jazyk na vysokej škole. Patrí medzi nich napr. prekladateľka Lucia Biznárová.

Od roku 2019 vyučujeme španielčinu aj na základnej škole v 7. – 9. ročníku ako druhý cudzí jazyk.

 

Na gymnáziu sa učíme z učebnice Prisma (osemročné gymnázium) a Aventura (štvorročné gymnázium). Na základnej škole používame Club Prisma.

Študenti nášho gymnázia sa viackrát úspešne zúčastnili na Olympiádach v španielskom jazyku, kde získali pekné umiestnenia v krajskom kole.

Naši španielčinári sa zapojili do medzinárodného projektu Comenius pod názvom Explore Your EarthPreskúmaj svoju Zem, ktorého náplňou bolo fotografovanie vystihujúce kresťanskú identitu, našu krajinu a identitu školy. V rámci tohto projektu sme navštívili aj partnerskú školu v španielskom mestečku Manzanares v autonómnom spoločenstve Kastília La Mancha, kde sme kráčali po stopách jednej z najznámejších postáv španielskej literatúry, „Dômyselného rytiera Dona Quijota de la Mancha“.

Logo medzinárodného projektu z pera Oskára Iždinského
na štadióne Bieleho baletu

Pre našich študentov sme zorganizovali leteckú exkurziu do Španielska a navštívili sme Madrid so slávnym štadiónom Realu Madrid, Toledo, tzv. mesto troch kultúr a pri príležitosti 500. výročia narodenia sv. Terézie Avilskej sme podnikli púť do jej rodiska, Ávily.

v Madride pred kráľovským palácom

Okrem Španielska, ktoré sme navštívili fyzicky, na hodinách španielčiny vďaka moderným technológiám virtuálne navštevujeme aj ďalšie z takmer dvadsiatich krajín Latinskej Ameriky, kde je španielčina oficiálnym jazykom. Môžeme tak obdivovať krásy kostarickej prírody,  Machu Picchu – majestátne mesto Inkov v peruánskych Andách alebo starobylé autá v havanských uliciach, priezračné vody na kubánskych plážach a pritom si spievať …Cuba, ¡qué linda es Cuba! … Kuba, aká krásna je Kuba… Mimochodom, španielskymi piesňami si radi spestrujeme hodiny.

Vedeli ste, že španielčina je materinským jazykom pre skoro 500 miliónov ľudí a je tak druhým najpoužívanejším materinským jazykom na svete? Nie nadarmo je jedným zo svetových jazykov!

So znalosťou španielčiny je pre našich študentov svet otvorený dokorán! Je rodným jazykom aj súčasného pápeža Františka, pôvodom z Argentíny.

v Tolede pri soche Cervantesa
v pozadí starobylé hradby Avily