Kliknite na logo a navštívte stránky Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove. Spojená škola sv. Vincenta de Paul
(Bratislava-Ružinov, Slovensko / Slovakia) – Diskusné fórum / Návrat na homepage
 
 PomocPomoc   VyhľadávanieVyhľadávanie   Zoznam návštevníkovZoznam návštevníkov   Skupiny návštevníkovSkupiny návštevníkov   Zaregistruj maZaregistruj ma 
 Moje nastaveniaMoje nastavenia   Súkromné správySúkromné správy   Prihlás maPrihlás ma 

Netiketa: Zlatý tucet pravidiel pre emailové diskusie

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Informatika (AUM)
Zobraziť predošlú tému :: Zobraziť ďalšiu tému  
Autor Príspevok
Admin
administrátor fóra
administrátor fóra


Na fóre od: 15. 5. 2006
Príspevkov: 760
Bydlisko: Bachova 4
Reputácia: 1251.5
Hlasovania: 9

PríspevokZaslané: nedeľa, 23. septembra 2007, 23:46    Téma: Netiketa: Zlatý tucet pravidiel pre emailové diskusie Odpovedať s citátom

Zlatý tucet pravidiel
netikety emailových diskusných skupín (konferencií)
Skrátené adresy tejto stránky: netiketa.vdp.sk alebo 12.vdp.sk

1) Je zakázaná komerčná reklama.

2) Sú zakázané nadávky, vulgárne výrazy, osobné útoky a ďalšie nevhodné veci podľa uváženia moderátorov a/alebo administrátorov diskusnej skupiny.

3) Prílohy posielajte iba v najnevyhnutnejších prípadoch. Voľte radšej formu odkazu.

4) Novú tému nevytvárajte odpoveďou na existujúcu správu, ale vytvorte novú správu.

5) Nepíšte celý text či jeho časti veľkými písmenami (na internete sa to považuje za kričanie). Na odlíšenie textu použite *takéto* alebo _takéto_ zvýraznenie, ktoré zvýši dôležitosť príslušného slova alebo pasáže.

6) Pri odpovedi odstráňte zbytočný text, na ktorý neodpovedáte. Vaša odpoveď bude vďaka tomu prehľadnejšia a viac vynikne Vami zaslaný text. Používajte logickú postupnosť: najprv zostručnený citát, potom Vaša reakcia, nie najprv Vaša reakcia a pod ňou kópia celej predošlej správy (top-posting).

7) Neposielajte do emailových diskusných skupín príspevky vo formáte HTML.

8) Ak sa chcete iba poďakovať alebo iba poslať jednoduché vyjadrenie súhlasu, alebo chcete konkrétnu jednu osobu o niečo poprosiť, na niečo ju upozorniť či jej niečo oznámiť/doručiť, neposielajte príspevky tohto typu celej konferencii, ale iba priamo danej osobe. Naopak o riešenia problémov, na ktorých diskutovanie bola založená emailová konferencia, nežiadajte súkromnými emailmi tých členov konferencie, ktorých považujete za najväčších odborníkov. Ak zašlete žiadosť o pomoc celej konferencii, o to väčšia bude pravdepodobnosť, že sa dočkáte pohotovej odpovede z viacerých zdrojov. Ak Vám pri vyriešení problému pomohli aj emaily, ktoré ste dostali súkromne, pošlite neskôr celej konferencii stručné zhrnutie rád, ktoré môžu byť užitočné pre vyriešenie daného problému. Neposielajte tú istú žiadosť o pomoc naraz do viacerých diskusných skupín s čiastočne sa prekrývajúcim členstvom; vyberte si najprv jednu diskusnú skupinu a až potom, ak sa v nej nedočkáte želanej reakcie (napríklad po 2 dňoch), pošlite tú istú žiadosť o pomoc aj do ďalšej diskusnej skupiny.

9) Ak hľadáte pomoc pri riešení problému či chcete upozorniť na nejakú chybu, uveďte čo najviac konkrétnych detailov k danej téme. Uveďte tiež, čo všetko ste už sami podnikli pre vyriešenie problému. Do svojho príspevku zaraďte napríklad údaje o type a verzii Vášho operačného systému či Vami využívaného softvéru, o rýchlosti procesora a veľkosti pamäte Vášho počítača, aké pokusy o vyriešenie problému už zlyhali, odcitujte presné znenia chybových hlásení atď.

10) Prispievajte k témam, pre ktorých diskutovanie bola daná emailová konferencia založená. Správy mimo témy (off-topic), obsahovo nepatriace do danej konferencie či k rozdiskutovanej téme, obmedzte na najnevyhnutnejšie minimum. Ak už zasielate do konferencie príspevok, ktorý je off-topic, do Predmetu danej správy vložte skratku OT. Predtým, ako pošlete svoj príspevok do konferencie, skontrolujte, či naň medzitým už nezareagovali iní členovia konferencie a či sa vec, na ktorú sa chystáte reagovať, už dávno predtým nevyriešila. Uistite sa, že do konferencie nenapíšete iba to isté, čo už pred Vami napísali iní členovia konferencie. Na diskusné príspevky, ktoré sa Vám zdajú nadmerne či úmyselne hlúpe alebo nepatričné („trollovanie“), nereagujte priamo do diskusnej skupiny („Nekŕmiť trollovZvolanie“), pretože každá verejne odmietavá reakcia predstavuje pre „trolla“ odmenu, štekliacu jeho samoľúbosť. Na nevhodné príspevky sa sťažujte zaslaním súkromného emailu, mimo diskusnej skupiny, moderátorom alebo správcom diskusnej skupiny, ktorí sa postarajú o nápravu – napríklad (dočasným) zablokovaním (na týždeň, mesiac, štvrťrok či rok) možnosti prispievania do diskusie pre takú osobu, ktorá poruší niektoré z pravidiel diskusie.

11) Vypnite si automatické zasielanie potvrdeniek o prečítaní, aby ste nezaťažovali všetkých prihlásených členov konferencie zbytočným a nedôležitým emailom. Pozor tiež pri odchode na dovolenku, aby Váš poštový program nezačal do diskusných skupín rozosielať oznamy o Vašej neprítomnosti. Rovnako vo Vašich vlastných príspevkoch si vypnite vyžadovanie potvrdenky o doručení či prečítaní. Nezneužívajte ani označovanie Vášho príspevku za vysoko prioritný.

12) Na záver každého Vášho príspevku vložte svoj podpis. Ešte pred svoj podpis vkladajte na samostatný riadok oddeľovač podpisu, čiže znaky "-- " (= spojovník, spojovník, medzera, ENTER). Vďaka tomu, že používate oddeľovač signatúry, kvalitný poštový softvér Vašu signatúru (ani nič iné pod ňou) nebude vkladať do novo vytváranej odpovede. Skontrolujte, že v políčku Odosielateľ Vašich príspevkov sa nachádza Vaše meno a priezvisko (v tomto poradí a v štandardnom pravopise) a nič viac (nie Váš akademický titul, ktorý patrí do signatúry v tele emailu, ani nie názov Vášho pracoviska, ktorý patrí do políčka Organizácia Vašich emailov). Uistite sa, že políčko Predmet je vyplnené v každom (aj súkromnom) emaili, ktorý posielate, a že znenie Predmetu zodpovedá obsahu Vašej správy. Ak Predmet už nezodpovedá obsahu toho, o čom píšete, pozmeňte ho vo formáte Re: Banány (bolo: Čerešne). Namiesto bolo: sa často používa aj anglické slovo was:.

Pri porušovaní vyššie uvedeného zlatého tuctu zásad netikety Vám môže byť zakázaný prístup do takých emailových diskusných skupín, ktorých administrátori a moderátori dbajú na dodržiavanie netikety.

PÔVODNÝ ZDROJ A INŠPIRÁCIA:
Pravidlá konferencie užívateľov poštového programu The Bat!


Upravil(a) Admin – štvrtok, 9. októbra 2008, 23:43 (celkovo 3-krát opravený text)
Návrat hore
Ukáž informácie o autorovi Pošli súkromnú správu Pošli e-mail Ukáž webstránku autora
Zobraziť príspevky za predchádzajúce:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Fórum vdp.sk -> Archív -> Informatika (AUM) Časy sú uvádzané v GMT +2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžeš tu založiť novú tému
Nemôžeš do tohto fóra posielať odpovede
Nemôžeš tu upravovať svoje príspevky
Nemôžeš tu vymazať svoje príspevky
Nemôžeš v tomto fóre hlasovať
Môžeš zasielať prílohy
Môžeš sťahovať prílohySwiftBlue Theme created by BitByBit
Powered by phpBB 2.0.20 © 2001, 2006 phpBB Group
© 2006–2009 vincentdepaul.sk / Fórum založené 1. apríla 2006